Najnowsze wpisy
Sprostowanie Aktu Własności Ziemi - czy jest możliwe?
Zarzut zasiedzenia ochroną przed wydaniem nieruchomości
ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI GOSPODARSTWA ROLNEGO
Czy przebaczenie po wydziedziczeniu jest skuteczne?
„Przebaczenie przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku może nastąpić także po wydziedziczeniu go w testamencie i do swej skuteczności nie wymaga zachowania formy testamentowej.”
Tak wypowiedział się Sąd Najwyższy w Uchwale z dnia 19 października 2018 r., III CZP 37/18
Ale co to oznacza w praktyce?
Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku czyli wydziedziczyć ich, jeżeli uprawniony do zachowku:
- wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
- dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
- uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu.
Spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył.
Jak było a jak jest?
Dotychczas sporne było w jakiej formie oraz w którym momencie można skutecznie przebaczyć spadkobiercy a tym samym zniweczyć skutki wydziedziczenia. Sądy przyjmowały dwie odmienne linie orzecznicze. Z jednej strony przyjmowały, że w razie sporządzenia przez spadkodawcę testamentu zawierającego postanowienie o wydziedziczeniu, przebaczenie może mieć wyłącznie postać odwołania tego testamentu. Przebaczenie w dowolnej formie może nastąpić wyłącznie na etapie poprzedzającym sporządzenie testamentu. Z drugiej strony, podkreślały, że gdy spadkodawca przebaczył spadkobiercy po wydziedziczeniu go w testamencie, wydziedziczenie to jest bezskuteczne bez względu na formę, w jakiej przebaczenie nastąpiło, ale możliwe jest przebaczenie także po skutecznym wydziedziczeniu. Może ono znaleźć wyraz w odwołaniu lub zmianie testamentu, może też nastąpić poza testamentem.
Taka rozbieżność orzecznictwa nie dawała pewności obrotu prawnego i powodowała, że sprawy o stwierdzenie nabycia spadku ciągnęły się latami, kończąc swój bieg dopiero w Sądzie Najwyższym.
Sąd Najwyższy zauważając potrzebę usunięcia tych rozbieżności rozwiał wątpliwości i jednoznacznie stwierdził, że przebaczenie przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku może nastąpić także po wydziedziczeniu go w testamencie i do swej skuteczności nie wymaga zachowania formy testamentowej.
Przebaczenie spadkobiercy czynu niegodziwego, który był przyczyną wydziedziczenia, może mieć miejsce przed sporządzeniem testamentu jak i po jego sporządzeniu. Okazanie przebaczenia może mieć również dowolną formę. Spadkodawca, dokonując aktu przebaczenia, musi jedynie działać z dostatecznym rozeznaniem. Skuteczność przebaczenia ocenia się bowiem z punktu widzenia prawidłowości podjęcia decyzji i wyrażenia woli, a także swobody działania spadkodawcy.
Jeśli zatem zostałeś wydziedziczony w testamencie, a wiesz, że spadkodawca wybaczył Ci np. na łożu śmierci, warto zakwestionować testament w zakresie wydziedziczenia i dochodzić swoich praw do spadku.
Podziel się tym wpisem!