Agroturystyka – wynajem całego domu a wynajem pokoi

Czy wynajmując cały dom, w którym znajdują się pokoje dla turystów, również można skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych? 

Niestety nie. Wynajmując jednej osobie cały dom, zamiast pokoju, nie zostaną zatem spełnione wszystkie przesłanki określone w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie będzie przysługiwało zwolnienie od podatku dochodowego.

Aby skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w ww. przepisie, najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych. 

W przypadku zawarcia umowy najmu całego domu, nie dochodzi bowiem do przeznaczenia pod wynajem pokoi gościnnych, znajdujących się w budynku mieszkalnym, lecz dochodzi do przeznaczenia pod wynajem całego budynku mieszkalnego, wybudowanego na terenie gospodarstwa rolnego, w którym poza pokojami sypialnymi znajdują się także: salon, kuchnia, łazienka, pomieszczenie do suszenia butów/narciarnia, sauna, jacuzzi pomieszczenie gospodarcze z pralnią. Przedmiotem najmu nie będą zatem pokoje w budynkach mieszkalnych lecz cały budynek mieszkalny.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być umowa o przeznaczeniu na wynajem wszystkich pokoi w danym budynku mieszkalnym, nie zaś całego domu. W przypadku zawierania umów najmu z osobami przybywającymi na wypoczynku, których przedmiotem będą tylko poszczególne, pojedyncze pokoje gościnne lub wszystkie pokoje znajdujące się w budynku mieszkalnym przeznaczonym na cele agroturystyczne (np. salon + trzy sypialnie) położonym na terenie wiejskim, wówczas dochody będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

****************

Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.

W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresu agroturystyki należy skontaktować się z adwokat Justyną Jarentowską- adwokat@jarentowska.pl. 

Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące poruszanego tematu zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się pomóc.

Ufam, że odpowiedziałam na Twoje pytania. Jeżeli zainteresował Cię wpis polub moją stronę na facebooku – Facebook AGRO-PRAWO.

Źródło zdjęcia: pixabay.com; 

Podziel się tym wpisem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + dwa =