Zwrot premii dla młodego rolnika – przedawnienie żądania zwrotu przez ARiMR

Otrzymałeś  z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informację o możliwości dobrowolnego zwrotu nienależnie pobranych płatności z programu „Ułatwienie startu młodym rolnikom” i zastanawiasz się czy ARiMR zasadnie żąda od Ciebie zwrotu uzyskanej premii?

Dopiero po kilku latach od uzyskania premii dowiedziałeś się, że doszło do uchybienia, na które powołuje się organ?

W wyniku niezaplanowanych sytuacji życiowych nie udało ci się dopełnić warunków przyznania Ci pomocy w ramach programu „Ułatwienie startu młodym rolnikom”?

Zanim zdecydujesz się dobrowolnie zwrócić Agencji uzyskaną pomoc, sprawdź dokumenty, przeanalizuj przyczyny żądania zwrotu, lecz przede wszystkim sprawdź, czy nie doszło do przedawnienia roszczeń ARiMR o zwrot nienależnie pobranych płatności.

Co do zasady okres przedawnienia wynosi cztery lata od czasu dopuszczenia się nieprawidłowości.

W przypadku nieprawidłowości ciągłych lub powtarzających się okres przedawnienia biegnie od dnia, w którym nieprawidłowość ustała. W przypadku programów wieloletnich okres przedawnienia w każdym przypadku biegnie do momentu ostatecznego zakończenia programu. Program „Ułatwienie startu młodym rolnikom” jest zaliczany do programów wieloletnich.

Przerwanie okresu przedawnienia jest spowodowane przez każdy akt właściwego organu władzy, o którym zawiadamia się daną osobę, a który odnosi się do śledztwa lub postępowania w sprawie nieprawidłowości. Po każdym przerwaniu okres przedawnienia biegnie na nowo.

Upływ terminu przedawnienia następuje najpóźniej w dniu, w którym mija okres odpowiadający podwójnemu terminowi okresu przedawnienia, jeśli do tego czasu właściwy organ władzy nie wymierzył kary.

Jeśli nie dopełniłeś warunków przyznania Ci pomocy w ramach programu „Ułatwienie startu młodym rolnikom” bez wyraźnej przyczyny, albo nie jesteś w stanie  tej przyczyny udowodnić, być może uda Ci się uniknąć zwrotu przyznanej pomocy z powodu przedawnienia roszczeń o jej zwrot.

***************

Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.

W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresu prawa rolnego należy skontaktować się z adwokat Justyną Jarentowską- adwokat@jarentowska.pl. 

Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące poruszanego tematu zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się pomóc.

Ufam, że odpowiedziałam na Twoje pytania. Jeżeli zainteresował Cię wpis polub moją stronę na facebooku – Facebook AGRO-PRAWO.

Źródła: zdjęcie – pixabay.com; 

Podziel się tym wpisem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

18 − 2 =