Czy mogę kupić ziemię rolną w innym województwie?

Jestem rolnikiem i prowadzę gospodarstwo rolne w województwie podkarpackim. Chciałbym kupić ziemię rolną w województwie lubelskim, czy mogę swobodnie nabyć nieruchomość rolną w innym województwie niż w tym, w którym mieszkam?

Rolnik indywidualny może nabywać ziemie rolną na obszarze całego kraju

Odpowiedzi na pytanie należy szukać w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. W świetle przepisów powyższej ustawy, rolnik indywidualny może nabyć nieruchomość rolną niezależnie od położenia gruntów. Oznacza to, że rolnik indywidualny może kupić nieruchomość w innym województwie niż zamieszkuje. Należy jednak pamiętać, że powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z powierzchnią nieruchomości rolnych wchodzących już w skład gospodarstwa rodzinnego rolnika nie może przekraczać powierzchni 300 ha użytków rolnych.

Możliwość zakupu gruntów rolnych w innym województwie, a prawo pierwokupu KOWR

Wskazana wyżej ustawa wprowadza ograniczenie w swobodnym nabyciu gruntów rolnych nawet przez rolnika.  Rolnik indywidualny może nabyć grunty rolne niezależnie od miejsca ich położenia, ale  jeżeli kupowana przez rolnika indywidualnego nieruchomość rolna nie powiększa jego gospodarstwa rodzinnego oraz nie jest położona w gminie, w której ma on miejsce zamieszkania, lub w gminie graniczącej z tą gminą, Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przysługuje prawo pierwokupu.

Warunkowa umowa sprzedaży

Czym się zatem różni zakup ziemi rolnej przez rolnika w gminie jego miejsca zamieszkania od zakupu np. w innym województwie?

W  sytuacji zakupu ziemi rolnej poza miejscem zamieszkania rolnika (lub gminą sąsiednią) sporządzana jest warunkowa umowa sprzedaży, którą notariusz przesyła do KOWR. Na rolniku nie spoczywają żadne nowe obowiązki – nie musi dostarczać dodatkowych dokumentów, składać oświadczeń czy wnioskować do KOWR.

Niezłożenie w terminie miesiąca oświadczenia przez KOWR o skorzystaniu z pierwokupu oznacza możliwość zawarcia właściwej umowy przenoszącej własność.

***************

Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.

W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresu prawa rolnego należy skontaktować się z adwokat Justyną Jarentowską- adwokat@jarentowska.pl lub kancelaria@jarentowska.pl. Możliwy jest także kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 785 044 447. 

Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące poruszanego tematu zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się pomóc.

Ufam, że odpowiedziałam na Twoje pytania. Jeżeli zainteresował Cię wpis polub moją stronę na facebooku – Facebook AGRO-PRAWO.

Źródła: zdjęcie – pixabay.com; 

Podziel się tym wpisem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

czternaście − 4 =